Paste your Google Webmaster Tools verification code here

301, 302 ve Meta Refresh Yönlendirmeleri Nedir?

By Ekim 13, 2018 Teknik SEO

Yönlendirme (redirection) bir URL’yi farklı bir URL’ye iletme işlemine verilen isimdir. Yönlendirmenin üç türü bulunur: 301, 302 ve meta refresh.

Yönlendirme Türleri

301, “Kalıcı olarak taşındı” SEO için önerilir

302, “Bulundu” ya da “Geçici olarak taşındı”

Meta Refresh

Yönlendirme nedir?

Yönlendirme, kullanıcıları ve arama motorlarını orijinalinde ulaşmak istediklerinden farklı bir URL’ye göndermenin bir yoludur. Aşağıda sık kullanılan yönlendirme türlerinin tanımlarını göreceksiniz.

301 (Kalıcı olarak taşındı)

301 tipi yönlendirme yönlendirilen sayfanın sıralama gücünün %90 – 99’unu geçen kalıcı bir yönlendirmedir. 301 bu tip yönlendirmenin HTTP durum kodudur. Bir çok durumda 301 yönlendirme bir websitesi için en iyi yönlendirme metodudur. Sayfa değerinin yeni sayfaya 301 yönlendirme ile taşınıp taşınmadığını daha detaylı öğrenmek için aşağıdaki videoda Google eski web spam ekibinin başı olan Matt Cutts’ın açıklamalarını dinleyebilirsiniz.

302 Bulundu (HTTP 1.1) / Geçici olarak taşındı (HTTP 1.0)

Google’ın bazı çalışanları 301 ve 302’lerin benzer şekilde değerlendirildiği durumlar olduğunu söylüyor ancak kanıtlar gösteriyor ki URL’leri kalıcı olarak yönlendirirken kullanılabilecek en güvenlisi – arama motorları ve tarayıcılar bakımından – 301 metodunu kullanmak. İnternet HyperText Transfer Protocol (HTTP) adı verilen bir protokol ile çalışır, bu protokol URL’lerin nasıl çalışacağını kontrol eder. Bunun iki ana versyionu vardır; 1.0 ve 1.1. İlk versiyonda, 302 “Geçici olarak taşındı” durum koduna işaret eder. 1.1 versiyonunda ise bu “Bulundu” durum koduna değiştirilmiştir.

307 Geçici olarak taşındı (HTTP 1.1)

307 tipi yönlendirme 302 yönlendirmenin HTTP 1.1 yeni versiyonudur. Ana yakalayıcılar (crawler) bazı durumlarda buna 302 gibi yaklaşırlar. Hemen hemen her durumda 301 yönlendirme kullanmak en iyisidir. Bunun tek istisnası içerik gerçekten geçici olarak taşındığı zamandır (örneğin sitede bakım olduğunda) ve sunucu arama motorları tarafından zaten 1.1 uyumlu olalrak tanımlanmıştır. Arama motorlarının bir sayfayı uyumlu olarak tanımlayıp tanımlamadıklarını tespit etmek imkansız olduğu için, genelde en iyisi geçici olarak taşınan içerikler için 302 yönlendirmesi kullanmaktır.

Meta Refresh

Meta refresherlar sunucu seviyesi yerine sayfa seviyesinde gerçekleştirilen yeniden yönlendirmelerdir. Bunlar genellikle daha yavaştır ve SEO tekniği olarak önerilmez. Bu tip yönlendirmede genellikle beş saniyelik geri sayım kullanılır ve site ziyaretçilerine “Beş saniye içinde yönlendirilmezseniz bu linki tıklayın” metni gösterilir. Meta refresh bir miktar sıralama gücüne sahiptir ancak zayıf kullanımı ve sıralama gücü kaybı nedeniyle SEO taktiği olarak önerilmezler.

Bir URL’yi diğerine yönlendirmek yaygın bir uygulamadır. Bunu yaparken, SEO değerini korumak için en iyi uygulamaları gözlemlemek önemlidir.

Bunun en yaygın örneği basit bir senaryo ile verilebilir: Kalıcı olarak başka bir adrese yönlendirilmesi gereken bir URL.

Bunu yapmak için çok sayıda seçenek vardır, ancak genelde 301 tipi yönlendirme hem kullanıcılar hem arama motorları bakımından daha avantajlı olacaktır. 301 kullanmak tarayıcılara ve arama motoru botlarına sayfanın kalıcı olarak taşındığını işaret eder. Arama motorları bunu sadece sayfanın yerinin değişmesi olarak değil aynı zamanda içerik ya da içeriğin güncellenmiş bir halinin yeni bir URL’de bulunabileceği olarak yorumlar. Motorlar orijinal sayfadan yeni URL’ye herhangi bir linki aşağıdaki gibi taşır:

Bir sayfayı bir URL’den diğerine taşırken arama motorlarının 301’i keşfetmesinin ve sıralamada yer vermesinin biraz zaman alacağını unutmayın. Bu süreç arama motoru örümcekleri sayfayı seyrek aralıklarla ziyaret ediyorsa ya da yeni URL gerekli şekilde çözümlenmiyorsa daha da uzun sürecektir.

Yönlendirme için diğer seçenekler – 302 ya da meta refresh gibi – zayıf seçeneklerdir, bunlar sıralamaları ve arama motoru değerlerini 301 gibi başarılı aktaramazlar. Bu alternatiflerin avantajlı olduğu tek zaman bir webmasterin sıralamaları (link juice/ranking) eski siteden yeni siteye aktarmayı özellikle istemediği zamandır.

İçeriği transfer etmek bir sitenin tamamı alan adını değiştirirse ya da içerik bir ala nadından diğerine geçerse daha karmaşık hale gelir. Spammerlerin istismarı ya da arama motorlarının şüpheleri sonucu alan adları arasındaki 301 yönlendirmelerin bazen doğru şekilde yakalanması ve sayılması daha uzun sürer. 301, 302 ve meta refresh yönlendirmeleriyle ilgili profesyonel destek almak için İstanbul SEO ajansını tercih edebilirsiniz.

Leave a Reply