Paste your Google Webmaster Tools verification code here

Hreflang Etiketi Kullanma Rehberi

By Ekim 13, 2018 Teknik SEO

Hreflang farklı dillerde benzer içeriklere sahip web siteleri için teknik çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Bir site sahibi arama motorlarının insanlara siteleri için en uygun dili göstermesini ister. Varsayalım ki, kullanıcı Alman, fakat site İngilizcede en yüksek sayfa değerine sahip olsun. Bu noktada arama motoru sorgusunda Google’ın bu kişiye sayfayı Almanca versiyonu ile göstermesini istersiniz. Bu sorunu çözmesi için hreflang tasarlanmıştır.

Bu bir hayli uzun yazıda aşağıdaki konuları tartışacağız:

 • Hreflang Ne Anlama Gelir?
 • Hreflang’ın SEO’ya Katkısı Nedir?
 • Hreflang Nedir?
 • Hreflang Neyi Sağlar?
 • Hreflang’ı Kullanmalı Mısınız, Kullanmamalı Mısınız?
 • Hangi Mimari Kararları Almanız Gerekiyor?
 • Hreflang Hakkında Bilmeniz Gereken Temel Teknik Özellikler
 • Almanız Gereken Uygulama Kararları
 • Hangi Diğer Teknik Konulara Dikkat Etmemiz Gerekiyor, Örneğin:
  • X-default
  • Rel=canonical ve Hreflang Birlikte Nasıl Çalışır?
 • Uygulamanızı Geliştirirken ve Test Ederken Hangi Araçları Kullanmanız Gerekir?
 • Uygulamanızı Hazırladıktan Sonra Çalışmaya Devam Etmesini Nasıl Sağlarsınız?

hreflang bir arama motorundan çıkmış en zor özelliklerden birisi. Bu özelliği doğru şekilde ayarlamak hem zor hem de zaman alıyor. Bu rehber sizin yaygın olarak düşülen hatalara düşmenizi engellemek amacıyla oluşturulmuştur. Eğer hreflang projeleri ile uğraşıyorsanız bu rehberi mutlaka okuyun.

Hreflang Ne Anlama Gelir?

hreflang benzer anlamlara sahip fakat dilleri veya bölgeleri farklı olan sayfaları göstermek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemi üç farklı şekilde kullanabilirsiniz:

 • Bölgesel değişikliklere sahip içerikler için en-us ve en-gb
 • İngilizce, Almanca ve Fransızca gibi farklı dillerdeki içerikler
 • Farkı dillerin veya farklı bölgelerin kombinasyonlarında

hreflang’ı aynı dili kullanan farklı marketleri hedef almanız durumlarında kullanabilirsiniz. Bu oldukça kullanışlı bir araçtır. hreflang kullanarak Amerika ile İngiltere veya Almanya ile Avusturya’yı birbirlerinden ayırabilirsiniz.

Hreflang’ın SEO’ya Katkısı Nedir?

Peki neden hreflang hakkında konuşma gereği duyuyoruz? SEO açısından katkısı nedir? SEO bakış açısından uygulanmasında iki temel neden olduğunu söylemek mümkün.

İlk ve en önemlisi olarak, eğer kullanıcıların dillerine ve bulundukları yere göre optimize edilmiş bir sayfanız varsa, arama sonuçlarında doğrudan o dil veya bölge ile ilgili sonuç sayfasına ulaşmalarını istersiniz. Dil ve bölgeye bağlı doğru bilgilerin gösterilmesi kullanıcı deneyimini arttıracağı gibi aynı zamanda bu sayede çok daha az insan arama sonuçlarına geri dönüş yapacaktır. Daha az kişinin arama sonuçlarına geri dönmesi ise sayfanızın değerini daha da arttırır.

hreflang kullanmamızdaki ikinci neden ise  bir içeriğin iki defa arama sonuçlarında gösterilmesini engellemektir. Farklı linklerde aynı İngilizce kaynaklı ve İngiltere, Amerika veya Avusturalya gibi farklı bölgeleri içeren bir sayfanız olabilir. Bu sayfalardaki farklılıklarsa sadece fiyatlardaki ve para birimlerindeki farklılıklar kadar küçük olabilir. Google tek başına ne yapmaya çalıştığınızı anlayamayabilir ve bu içerikleri kopya içerikler olarak değerlendirebilir. hreflang ile arama motorlarına bu içeriklerin neredeyse aynı içerikler olduğunu ve farklı insanlar için optimize edildiklerini de göstermeniz mümkündür.

Hreflang Nedir?

hreflang kodu ile web siteniz veya siteleriniz içerisindeki aynı içeriğe sahip tüm linkleri belirtebilirsiniz. Bu linkler farklı dillerde aynı içeriğe sahip olabilirler veyahut aynı dil fakat farklı bölgelerde olabilirler.

Hreflang Neyi Sağlar?

Eksiksiz bir hreflang uygulamasında, her bir URL mümkün olan diğer varyasyonları tanımlar. Bir kullanıcı arama yaptığında, Google aşağıdaki süreçleri takip eder:

 1. Bir URL’yi derecelendirmek istediğine karar verir;
 2. Bu URL’nin hreflang satırı olup olmadığın bakar;
 3. Aramayı yapan kişiye onun için en uygun URL’yi gösterir.

Aramayı yapan kişinin mevcut konumu ve dil ayarları en uygun URL’nin belirlenmesi için kullanılır. Bir kullanıcı tarayıcısında birden çok dil ayarına da sahip olabilir. Örneğin, bir kullanıcı tarayıcısında Hollandaca, İngilizce ve Almanca dillerini kullanıyor olabilir. Ayarlar bölümünde tercih edilen dillerin sıralamaları arama sonuçlarında kişinin karşısına çıkacak sayfaların belirlenmesinde kullanılır.

Hreflang’ı Kullanmalı mısınız, Kullanmamalı mısınız?

Hreflang’ın ne olduğundan ve nasıl çalıştığından öğrendiğimiz kadarıyla bu noktada, onu kullanmalı mıyız, kullanmamalı mıyız bunu belirleyebiliriz. Kullanmamız gereken durumlar:

 • Birkaç dilde aynı içeriğe sahipseniz;
 • Aynı dilde fakat farklı coğrafi bölgelere yönelik içeriklere sahipseniz.

Sahip olduğunuz içeriğe tek veya birden fazla domain içerisinde sahip olmanız önemli değildir. Aynı domain içerisinde link varyasyonlarına sahip olabilir veya domainler arasında linkler de oluşturabilirsiniz.

Hangi Mimari Kararları Almanız Gerekiyor?

hreflang’ı uygularken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir kriter vardır: çok spesifik olmamanız gerekir! Varsayalım ki üç farklı sayfanız var:

 • Almanca
 • Almanca, Avusturya’ya yönelik
 • Almanca, İsviçre’ye yönelik

Bunları toplamda üç adet hreflang seçerek uygulamanız gerekir:

 • De – de Almanya’daki Almanca konuşan kişileri hedef alan
 • De – at Avusturya’daki Almanca konuşan kişileri hedef alan
 • De – ch İsviçre’deki Almanca konuşan kişileri hedef alan

Bununla birlikte, Google bu üç seçenekten hangisini Belçika’da Almanca arama yapan birisine göstermelidir? Muhtemelen en iyi seçenek ilk seçenek olacaktır. De –at ve de – ch kriterleri ile uyuşmayan tüm Almanca arama yapan kişiler için muhtemelen ilk seçenek en iyi seçenek olacaktır. Bu noktada hreflang özelliğini sadece “de” olarak değiştirmek en iyi seçenek olacaktır. Mümkün olan en fazla farklı durum için hreflang tanımlamaksa karşımıza en iyi seçenek olarak çıkıyor.

Bu türden link setleri oluşturduğunuzda, duruma göre en spesifik olanı arama motorları tarafından tercih edilecektir. Arama motorunun linkleri görme sırasının bu noktada bir önemi yoktur. En spesifikten en az spesifiğe doğru eşleştirme yapmayı dener.

Hreflang Hakkında Bilmeniz Gereken Temel Teknik Özellikler

Hangi uygulama yöntemini seçerseniz seçin, bunların uygulanmasında üç temel kural vardır.

 1. Geçerli Hreflang Özellikleri

Hreflang özellikleri içerisinde dil bir diğer değer olarak karşımıza çıkarken, bu değere isteğe bağlı olarak bölgeyi de ekleyebiliyoruz. Dil özelliğinin ISO 639-1 formatında olması gerekiyor (iki harf kodu)

Bölge ise seçmeli olarak kullanılabiliyor ISO 3166-1 Alfa 2 formatında olması gerekiyor, daha spesifik olmak gerekirse, resmi olarak atanmış bir eleman olması gerekmekte. Bu doğrulama için şu listeyi kullanmanız gerektiği anlamına geliyor. Bu noktada işlerin arada sırada ters gittiğini söylemek mümkün: yanlış bölge kodunu kullanmak oldukça yaygın bir sorundur. Bu nedenle doğru bölgeyi bulmada doğru bölge kodunu girmek için mutlaka Wikipedia listesini kullanın.

 1. Geri Dönen Linkler

İkinci temel kural geri dönen linkler hakkında. Uygulama türünüzden bağımsız olarak, her bir URL diğer tüm URL’lere geri dönüş linki gerektirir. Unutmayın ki, bu ayrıca canonical versiyona yönelik de olmalıdır. Siteniz içerisinde ne kadar fazla dil kullanıyorsanız, bu noktada geri dönen linkleri sınırlamaya da o kadar yatkın olursunuz: Bu noktada size bunu yapmamanızı öneririz. Eğer sitenizde kullandığınız 80 tane dil varsa bu durumda, 80 tane de hreflang linkinizin olması gerekiyor. Bunun başka bir yolu yok diyebiliriz.

 1. İçe Hreflang

Üçüncü ve son temel kural içe verilen hreflang’dır. Bulunduğu sayfaya dönen linkler bazen bizlere garip görünürken, yazılımcılara da bulunduğu sayfaya yönlendirilmiş hreflang linkleri garip görünebilir. Bununla birlikte bu durum gereklidir ve uygulanmaması halinde hreflang düzgün çalışmayacaktır.

Almanız Gereken Uygulama Kararları

Hreflang’ı uygulamanın üç farklı yolu vardır: <head> bölümünde link elemanlarını, XML site haritalarını veya http başlıklarını kullanabilirsiniz. Her biri kendi içinde kullanışlıdır. Bu noktada bu yöntemleri açıklayarak hangisini seçmeniz gerektiği hakkında fikir vereceğiz.

 1. <head> Bölümünde HTML hreflang Link Elemanları

hreflang uygulaması açısından ilk olarak HTML hreflang link elemanlarından bahsedeceğiz. Başlık link elemanlarını kullanarak hreflang uygulamak için, aşağıdaki gibi bir kodu her bir sayfanın <head> elementine eklemek gerekir.

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/”

      hreflang=”en” />

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/en-gb/”

      hreflang=”en-gb” />

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/en-au/”

      hreflang=”en-au” />

Her bir varyasyon, her bir diğer varyasyon ile bağlantılı olması gerektiği için, bu uygulamalar oldukça büyük hale gelebilirler ve bu nedenle performans sorunlarına yol açabilirler. Eğer 20 diliniz varsa, HTML link elementleri metodunu seçmeniz her sayfanın başına 20 link elementi eklemeniz anlamına gelecektir. Bu da her bir sayfaya 1.5KB’lik ek yük anlamına gelir. Bu hiçbir kullanıcının asla kullanmayacağı fakat yüklemesi gereken ek bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Hepsinden önemlisi, CMS’niz tüm linkleri üretmek için birkaç veri tabanı bağlantısı yapma ihtiyacı duyacaktır. Bu biçimlendirme tamamen arama motorları için üretilmiştir. Bu nedenle büyük siteler için bu yöntemin kullanılması çok fazla ekleme yapılması nedeniyle önerilmez.

 1. Hreflang HTTP Başlıkları

hreflang uygulamasında ikinci yöntem olarak karşımıza HTTP başlıkları yöntemi çıkıyor. HTTP başlıkları tüm PDF’leriniz ve diğer HTML olmayan bileşenleriniz için optimizasyon çözümü olarak kullanılıyor. Link elementleri HTML dökümanları için başarılı bir şekilde çalışsa da diğer türde içerikleri içlerine ekleyemiyorsunuz. Bu noktada HTTP başlıkları devreye giriyor. Aşağıdaki şekilde uygulanabiliyorlar.

Link: <http://es.example.com/document.pdf>;

rel=”alternate”; hreflang=”es”,

<http://en.example.com/document.pdf>;

rel=”alternate”; hreflang=”en”,

<http://de.example.com/document.pdf>;

rel=”alternate”; hreflang=”de”

 1. XML Site Haritası İle Hreflang Uygulaması

hreflang uygulamasında üçüncü seçenek olarak karşımıza XML site haritası biçimlemesi çıkıyor. xhmtl’, kullanıyor: XML site haritalarındaki link atamaları, her bir URL’ye açıklama ekliyor. Sayfaların <head> bölümüne <link> elementleri eklemeyle aynı şekilde çalıştığını söylemek mümkün. Eğer link elementlerinin ayrıntılı olduğunu düşünüyorsanız, XML site haritası uygulamasının daha da kötü olduğunu söyleyebiliriz. Bu sadece bir URL’de iki farklı dilin olması durumunda uygulanması gereken biçimlemedir.

<url>

<loc>http://www.example.com/uk/</loc>

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en”

href=”http://www.example.com/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-au”

href=”http://www.example.com/au/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-gb”

href=”http://www.example.com/uk/” />

</url>

Gördüğünüz gibi üçüncü bir URL olarak kendine referans veren bir URL’Ye sahip, spesifik bir URL’yi belirtmek en-gb anlamına gelirken, ayrıca iki farklı dil için de belirtme yapılıyor. Bu noktada, her iki URL’nin de site haritasında yer alması gerekiyor:

<url>

<loc>http://www.example.com/</loc>

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en”

href=”http://www.example.com/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-au”

href=”http://www.example.com/au/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-gb”

href=”http://www.example.com/uk/” />

</url>

<url>

<loc>http://www.example.com/au/</loc>

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en”

href=”http://www.example.com/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-au”

href=”http://www.example.com/au/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-gb”

href=”http://www.example.com/uk/” />

</url>

Gördüğünüz üzere, URL’leri <loc> elementi içerisinde değiştiriyoruz. Diğer her şey ise aynı kalıyor. Bu şekilde, her bir URL kendine referans veren hreflang özelliğine sahip oluyor ve linkleri uygun diğer URL’lere döndürüyor.

Bu örnekteki gibi XML site haritası biçimlemesi oldukça detaylıdır: burada çok sayıda URL’de bu işlemi yapmak için çok miktarda çıktı gerekir. XML site haritası uygulamasının avantajı basittir: normal kullanıcılarınız bu biçimleme ile karşılaşmazlar. Bu sayede ekstra sayfa yükü eklemeye ve fazladan veri tabanı sorgusu yapmaya da gerek kalmaz.

XML site haritası aracılığıyla hreflang eklemenin diğer bir faydası ise XML site haritasının site içerisindeki tüm sayfaları değiştirmekten daha kolay olmasıdır. Öncesinde geniş kabul süreçlerinden geçmeniz ve belki de XML site haritasına doğrudan erişim sağlamanız da söz konusudur.

Hreflang Uygulamasının Diğer Teknik Özellikleri

Bu noktada hangi teknik uygulamayı seçmeye karar verdiğinizi varsayıyoruz. hreflang’ı uygulamadan önce bilmemiz gereken birkaç teknik özellik daha bulunuyor.

Hreflang x-Default

x-default adı verilen özel bir tür hreflang değeri vardır. x-default değeri eğer hreflang içerisinde tanımladığınız hiçbir dil kullanıcının tarayıcısındaki dil değeri ile eşleşmezse nereye gideceğini belirtir. Link elementi içerisinde aşağıdaki gibi görünmektedir:

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/”

hreflang=”x-default” />

İlk duyurulduğu zaman, “uluslararası konum sayfaları” olarak ortaya çıkan bu değerde kullanıcıları bölgelerine göre tekrar yönlendirmek söz konusuydu. Eğer kullanıcıların bulunduğu bölge ve dil hiçbir hreflang değeri ile eşleşmezse bu durumda x-default değeri devreye girer.

Yukarıda gösterdiğimiz Almanca örneğinde olduğu gibi, İngilizce dilinde arama yapan bir kişi sonuç itibariyle istediği URL ile karşılaşmayacaktır. Bu noktada x-default devreye giriyor. Yukarıda verdiğimiz örneğe ek olarak x-default eklersek sorun çözülüyor diyebiliriz.

 • De
 • De-at
 • De-ch
 • X-default

Bu durumda x-default linki de ile aynı URL’ye yönlenmelidir. Ayrıca bu noktada “de” linkini kaldırmamanızı öneririz. Yine de kaldırmanız durumunda teknik olarak sonucun değişmeyeceğini söylemekte fayda var. Uzun süreçte her ikisini kullanmakta fayda vardır.

Hreflang ve Rel=Canonical

rel=”atlernate” hreflang=”x” biçimleme ve rel=”canonical” birlikte kullanılabilirler. Her dilde kendi kendine link veren rel=”canonical” olmalıdır.  Daha fazla bilgi almak için detaylı Rel Canonical Url yazımızı okuyabilirsiniz. İlk örnekte, example.com’da olduğumuzu düşünürsek aşağıdaki şekilde bir kod dizisine ihtiyacımız vardır:

<link rel=”canonical” href=”http://example.com/”>

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/”

hreflang=”en” />

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/en-gb/”

hreflang=”en-gb” />

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/en-au/”

hreflang=”en-au” />

Eğer en-gb sayfasındaysak, canonical’den başka fazla değişen bir şey olmayacaktır:

<link rel=”canonical” href=”http://example.com/en-gb/”>

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/”

hreflang=”en” />

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/en-gb/”

hreflang=”en-gb” />

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/en-au/”

hreflang=”en-au” />

en-gb sayfasında http://example.com/ sayfasına link vererek ve canonical ayarları yaparak hataya düşmeyin. Aksi takdirde bu uygulamayı bozacaktır. Hreflang linklerinin her bir URL canonical versiyonuna yönelmesi önemlidir. Bu sistemler el ele çalışmalıdır!

Hreflang’ı Uygulamasında Kullanışlı Gereçler

Eğer buraya kadar gelmeyi başardıysanız, bu işlemin zor bir işlem olduğunu düşünüyorsunuzdur. Bu konu hakkında ben de benzer şeyleri düşünmüştüm. Şanslısınız ki, hreflang uygulamak isteyen kişilere başlangıç noktası olabilecek çok sayıda yardımcı program var.

Hreflang Tag Üreticisi

Hreflang tag’leri link elemenetlerini oluşturmanızda size yardımcı oluyorlar. Link elementi uygulamasını seçmeseniz dahi, kompleks kodlar oluşturmak için bu aletin oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Hreflang XML Site Haritası Üreticisi

Hreflang XML site haritası üreticisi de oldukça kullanışlı araçlardan birisi. Dil başına URL’lere CSV formatında giriş yapabiliyorsunuz ve size XML site haritası üretiyor. Eğer bu adımı uygulamayı düşünürseniz iyi bir başlangıç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bu XML site haritası üreticisi içerisine koyacağınız CSV dosyası her bir dil için kolonlara ihtiyaç duymakta. Eğer x-default URL’si de eklemek isterseniz, x-default isimli bir kolon da oluşturabilirsiniz.

Hreflang Tag Onaylayıcı

Sitenize biçimleyici eklediğinizde, bu biçimleyiciyi onaylatmanız gerekir. Eğer <head> içerisinde link elementi seçeneğini tercih ederseniz bu durumda onaylayıcı birkaç programın olduğunu göreceksiniz. En iyilerinden birisi flang,DejanSEO programıdır.

Hreflang’ı Canlı tutmak: Süreç

Bir kere çalışan bir hreflang oluşturduğunuz zaman, süreçleri de ayarlamanız gerekir. Arada bir kullandığınız uygulamayı denetlemekte ve çalışıp çalışmadığına bakmakta da fayda var.

Şirketiniz için çalışan kişinin hreflang’ı bilip bilmediğinden emin olmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede uygulamanızı geçersiz kılmayacak birisi olduğunu da bilirsiniz. İki şey çok önemli:

 1. Bir sayfa silindiği zaman, ona karşılık gelen sayfalar güncelleniyor mu?
 2. Bir sayfa yönlendirildiği zaman, ona karşılık gelen hreflang URL’leri değiştirilmiş mi?

Eğer doğru şekilde denetleme yapamazsanız bu durumda, çok sayıda sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sonuç

hreflang ayarlarını yapmak zorlu bir süreçtir. Zorlu bir standart olan hreflang’da çok sayıda spesifik özelliği bilmeniz ve sorunlarla başa çıkmanız gerekir. Bu rehber konu hakkında yeni gelişmeler oldukça güncellenecektir. Uygulamanız hakkında çalışırken değişiklikleri görmek için daha sonra yazımızı tekrar incelemeyi unutmayın.

Leave a Reply