Paste your Google Webmaster Tools verification code here

Rel=Canonical Meta Tagı Rehberi

By Ekim 13, 2018 Teknik SEO

Bir Canonical URL arama motorlarına belli başlı benzer URL’lerin aslında aynı ve tek bir URL olduğunu söyleme yoludur. Bazen birkaç URL’nin altında ulaşılabilir ürün veya içeriğe sahip olabilirsiniz veya bu durum birkaç web sitesi için de geçerli olabilir. Canonical URL kullanmak (rel= canonical özelliğine sahip bir HTML link tag’i) sıralamalarınıza zarar vermeden bu linklerin var olması yoludur.

 • Canonical Meta Tagı Nedir?
 • rel=canonical SEO Açısından Faydaları
 • Canonical Süreci Nasıl İşler
 • Canonical URL’ler Nasıl Ayarlanır
  • rel=canonical Kullanmanın Doğru Yolu
 • Canonical URL’leri Ne Zaman Kullanmalısınız
  • 301 Yönlendirmesi veya Canonical?
  • Bir Sayfanın Kendi-Referanslı Canonical URL’si Olmalı Mıdır?
  • Çapraz-domain Canonical URL’ler
 • Hatalı Canonical URL’ler: Yaygın Hatalar
  • rel= canonical ve Sosyal Ağlar
 • rel=canonical ‘in Gelişmiş Kullanımları
  • Canonical Link Http Başlığı
  • rel=canonical ‘ın Benzer Olmayan Sayfalarda Kullanılması
  • rel=canonical ‘ın Hreflang İle Birlikte Kullanımı
 • Sonuç: rel=canonical Güçlü Bir Araç

Canonical Meta Tagı Nedir?

rel=canonical elementi, “canonical link” olarak da ifade edilen ve Webmasterların birbirinin aynı içeriklerden kaynaklanan sorunları engellemesini sağlayan bir HTML elamanıdır. Canonical bunu bir web sayfasını “canonical” veya “preffered” versiyonu şeklinde tanımlayarak yapar. Bu elemanın kullanılması bir web sitesinin SEO’sunu oldukça geliştirir.

Bu yöntemin arkasındaki mantık oldukça basittir: eğer aynı içeriğin birkaç benzer versiyonlarına sahipseniz, bir “canonical”(standart) versiyon seçersiniz ve arama motorlarına bu sonucu gösterirsiniz. Bu sayede arama motorlarının hangi içeriği göstermesi gerektiğine dair sorun yaşadığı çifte içerik durumuna çözmüş bulmuş olursunuz. Bu makale size canonical’ın kullanışlı olduğu ve kullanışlı olmadığı durumları göstermek amacıyla hazırlanmıştır.

rel=canonical SEO Açısından Faydaları

Her bir benzer URL seti için uygun bir canonical URL seçmek sitenizin SEO’sunu geliştirmeniz açısından önemlidir. Arama motoru hangi versiyonun canonical(standart) olduğunu bildiği için, tüm farklı versiyonlardaki tek versiyona link veren tüm linkleri sayabilir. Temelde, bir canonical atamak gerçekten tekrar yönlendirme yapmadan bir 301 tekrar yönlendirmesi anlamına gelir.

Canonical Süreci Nasıl İşler

Bir ürün URL’si için birden fazla seçeneğiniz olduğu zaman, canonical süreci birinin seçilmesi sürecidir. Pek çok durumda, seçim oldukça açıktır: bir URL diğerlerinden daha iyi olacaktır. Bazı durumlarda ise, seçim diğerlerinde olduğu kadar açık bir şekilde ortada olmayabilir, fakat bu tür durumlarda seçim yapmak daha kolaydır diyebilir. Basit olarak herhangi birini seçebilirsiniz! Canonical işlemini URL’lerinize uygulamak, uygulamamaktan her zaman daha iyi bir şeydir.

Canonical URL’ler NasılAyarlanır?

rel=canonical kullanmanın doğru yolu

Elinizde aynı sayfadan iki versiyon olduğunu varsayalım. Tam tamına iki sayfanın da %100 içeriği aynı olsun. Aralarındaki fark ise bu sayfaların web siteniz içerisinde ayrı bölümlerde yer alması olsun. Yani arka plan renkleri ve aktif menü seçenekleri birbirlerinden farklı. İşte bu. Her iki versiyon da diğer sitelerden link alıyor, içerik oldukça değerli bir içerik. Peki arama motoru hangi versiyonu göstermeli? Bunun cevabını kimse bilmiyor.

Örneğin, bunlar URL’ler olsun:

 • http://example.com/wordpress/seo-plugin/
 • http://example.com/wordpress/plugins/seo/

İşte rel=canonical bunun için geliştirildi. Özellikle pek çok e-ticaret sisteminde, bu durum pek çok kez site sahiplerinin başına geliyor. Bir ürün oraya nasıl eriştiğinize bağlı olarak birkaç farklı URL’ye sahip olabiliyor. rel=canonical’i aşağıdaki şekillerde uygulayabilirsiniz:

 1. İki sayfanızdan birini canonical (standart) versiyon olarak seçersiniz. Seçeceğiniz linkin en önemli sayfa olduğunu düşündüğünüz link olması gerekmektedir. Eğer bu önemli değilse, daha çok linki olanı veya daha çok ziyaretçisi olanı seçebilirsiniz. Eğer her açıdan eşitlerse bu durumda herhangi birini seçebilirsiniz.
 2. Canonical olmayan sayfadan canonical olana rel=canonical linki ekleyin. Eğer en kısa URL’yi canonical URL olarak seçersek, diğer URL en kısa URL’ye link gönderecektir. Aynı sayfanın <head> bölümünde olduğu gibi:

<link rel=”canonical” href=”http://example.com/wordpress/seo-plugin/”>

işte bu kadar ne fazla ne de eksik.

Bu işlem arama motorunun bakış açısından bakıldığında iki sayfayı tek bir sayfaya birleştirmektedir. Buna gerçekte bir yönlendirme yapmadan yapılan “yumuşak yönlendirme” adı verilebilir. Her bir URL’ye verilen linkler URL’nin tekbir canonical versiyonu olarak sayılabilir.

Canonical URL’leri Ne Zaman Kullanmalısınız

301 Yönlendirmesi veya Canonical?

Eğer 301 tekrar yönlendirmesi yapma veya bir canonical atama şansınız varsa hangisini seçmelisiniz? Cevap basit: Eğer bir tekrar yönlendirme yapmamak için teknik bir nedeniniz yoksa, bu durumda kesinlikle her zaman tekrar yönlendirme kullanmalısınız. Eğer bu durum kullanıcı dostu değilse veya diğer türlü sorunlara yol açtığı için tekrar yönlendiremiyorsanız: bu durumda bir canonical URL belirleyin.

Bir Sayfanın Kendi-Referanslı Canonical URL’si Olmalı Mıdır?

Yukarıdaki örnekte, canonical olmayan sayfayı canonical olan sayfaya link vermiştik. Peki sayfa kendi kendine rel=canonical linkine sahip olmalı mıdır? Bu konu SEO uzmanları arasında oldukça tartışmalı bir konudur. YOAST’ta her sayfanın canonical link elementi olması gerektiğine dair bir görüş bulunmaktadır ve bu durum Google tarafından da doğrulanmıştır. Bunun nedeni çoğu CMS’lerin URL parametrelerine içeriği değiştirmeden izin vermesidir. Bu durumda tüm URL’ler aynı içeriği gösterecektir:

 • http://example.com/wordpress/seo-plugin/
 • http://example.com/wordpress/seo-plugin/?isnt=it-awesome
 • http://example.com/wordpress/seo-plugin/?cmpgn=twitter
 • http://example.com/wordpress/seo-plugin/?cmpgn=facebook

Sorun: Eğer sayfanızda kendi kendine referans veren bir canonical’iniz yoksa bu URL versiyonunun en temizi anlamına gelecektir. Eğer bunu kendiniz yapmazsanız, bir başkasının bunu yapması söz konusudur. Bu da tekrarlama sorunlarına yol açar. Bu nedenle siteniz içerisindeki URL’lere canonical yerleştirme iyi bir defansif SEO hareketi olarak gösterilebilir.

Çapraz-Domain Canonical URL’ler

Farklı domainler içerisinde aynı içeriklere sahip olabilirsiniz. Örneğin SearchEngineJorunal Yoast.com’dan düzenli olarak içerikler paylaşmaktadır. Bu içeriklerin her birine göz gezdirin. Tümü orijinal makalemize rel=canonical linki ile bağlıdır. Bu o sitede yayınlanan makale linkine verilen her bağlantının aslında makalenin orijinalinin yer aldığı siteye link verilmesi demektir. Onlar Yoast’ın içeriklerini okurlarını memnun etmek amacıyla kullanırken, Yoast’ta bundan faydalanmaktadır.

Hatalı Canonical URL’ler: Yaygın Hatalar

Yanlış rel=canonical kullanımının ciddi sorunlara yol açabileceğini gösteren pek çok örnekten bahsetmek mümkün. Çok sayıda ana sayfası canonical ile bir makaleye yönlendirilmiş olan ve bu nedenle arama sonuçlarında ana sayfasını kaybetmiş sitelerden bahsetmek mümkün. Bunula birlikte rel=canonical ile yapmamanız gereken birkaç şeyden daha bahsetmek mümkün. Aşağıda en önemli olanlarından bahsetmek istedik:

 • Sayfalandırılmış bir arşivi 1. sayfaya canonize etmeyin. 2. sayfada yer alan rel=canonical 2. sayfaya yönlendirilmelidir. Eğer 1. sayfaya yönlendirirseniz, arama motorları daha derindeki arşiv sayfalarını indekslemeyecektir.
 • %100 spesifik yapın. Pek çok nedenden dolayı, çoğu site protokol ile alakalı linker kullanır. Bu http / https’i URL’lerinde bir miktar bıraktıkları anlamına gelir. Bunu canonical’lerinizde yapmayın. Öncelikleriniz var. Gösterin.
 • Talep edilen URL’nizde canonical’i temel alın. Eğer domain gibi değişkenler veya canonical üretilirken varsayılan sayfaya erişim için kullanılan talep URL’leri kullanıyorsanız, hata yapıyorsunuz demektir. İçeriğiniz kendi URL’lerinden haberdar olmalıdır. Diğer türlü, aynı içeriğe sahip olursunuz. Örneğin, example.com ve example.com ikisi de birbirine canonical olur.
 • Bir sayfada çok sayıda rel=canonical linkli karmaşaya yol açar. Bazen bir eklenti oluşturan yazılımcı bir sayfaya canonical eklemenin en iyi yolunu kendisinin bildiğini düşünebilir. Bazı durumlarda bu yazılımcı haklıdır. Fakat bazı durumlarda ise bu kişilerin hatalı olduğunu söylemek mümkün. Bu sorun ile karşılaşıldığında sonuçların tümüyle ön görülemez olduğunu söyleyebiliriz.

rel= canonical ve Sosyal Ağlar

Facebook ve Twitter rel=canonical’i kullanırlar. Bu tuhaf durumlara yol açabilir. Eğer Facebook’ta başka bir yere canonical uzantısı olan bir URL paylaşırsanız, Facebook detayları canonical URL’den paylaşacaktır. Aslında eğer bir sayfaya başka bir yere canonical bağlantısı olan bir beğen butonu eklerseniz, söz konusu URL için değil, canonical URL için söz konusu olan beğeni sayısını gösterecektir.  Twitter’da aynı şekilde çalışmaktadır.

rel=canonical ‘ın Gelişmiş Kullanımları

Canonical Link Http Başlığı

Google’da canonical link HTTP başlığını desteklemektedir. Başlık aşağıdaki gibi görünmektedir:

Link: <http://www.example.com/white-paper.pdf>;

rel=”canonical”

Canonical link HTTP başlıkları, canonicalizasyon PDF türü dosyalara yapıldığında oldukça kullanışlı olabilmektedir, böylesi bir seçeneğin var olduğunu bilmek de güzel.

rel=canonical ‘ın Benzer Olmayan Sayfalarda Kullanılması

Her ne kadar bu yöntemi önermesek de, rel=canonical’i oldukça agresif bir şekilde kullanabilirsiniz. Google canonical’i hemen hemen oldukça tuhaf bir şekilde onurlandırır. Birbirinden farklı iki içeriği Google’da canonicalize edebilirsiniz. Eğer Google sizi bunu yaparken yakalarsa, sitenizin canonicallerine güvenmeyi bırakacaktır. Bu da size yarardan çok zarar getirir.

rel=canonical ‘ın Hreflang İle Birlikte Kullanımı

Kapsamlı hreflang tag etiketi rehberimizde, canonical’lerden de bahsediyoruz. hreflang tag’ını kullandığınız durumlarda, her bir dilin canonical’ini kendisine yönlendirmeniz önemlidir. hreflang’ı uygulamadan önce mutlaka canonical’in nasıl kullanıldığını öğrenmeniz gerekir. Diğer şekilde tüm hreflang uygulamalarınızı öldürmeniz söz konusudur.

Sonuç: rel=canonical güçlü bir araç

Rel=canonical SEO araçları arasında güçlü olanlarından birisidir. Fakat her güçlü araç gibi, onu da akıllıca kullanmanız gerekir. Aksi takdirde yarardan çok zararını görebilirsiniz. Geniş web siteleri için, canonicalize süreci çok önemli olabilmekte ve ana SEO geliştirmelerine yön verebilmektedir. Bu konuda SEO danışmanlığı hizmeti almak isterseniz İstanbul SEOajansımızın iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply